Problem występowania smogu w Krakowie od dłuższego czasu jest znany, niestety coraz gorzej sytuacja wygląda w Zakopanem. Miasto podobnie jak Nowy Targ leży w kotlinie, co sprzyja koncentracji zanieczyszczeń. Główne zanieczyszczenia pochodzą od spalania węgla w piecach. Następnymi przyczynami są zanieczyszczenia spalin samochodowych oraz spalanie śmieci oraz innych toksycznych substancji w kotłach na paliwo stałe.
Miasto Zakopane głównie zimą boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza, gdy przychodzą chłodniejsze dni mieszkańcy uruchamiają paleniska węglowe. Wtedy do atmosfery ulatnia się masa pyłów. Przykładowo w styczniu 2013 roku w Zakopanem norma przekroczona była 18 dni, lutym przez 12dni a w marcu przez 11 dni.
Turyści przyjeżdżają w tatry po to, aby oddychać górskim powietrzem, mimo iż Zakopane leży w górach jego powietrze nie jest wolne od zanieczyszczeń. Ekolodzy informuje, iż przez wiele dni w roku stan powietrza w Zakopanem jest znacznie gorszy niż w Katowicach czy Krakowie. Turyści oraz mieszkańcy Podhala oddychają szkodliwymi rakotwórczymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Okoliczne gminy od kilku lat starają się poprawić, jakość powietrza np. poprzez dofinansowanie na wymiana palenisk węglowych na ekologiczne w tym na pellet, który należy do odnawialnych źródeł energii.
. Obecnie dla miasta Zakopane pellet to najczystsza forma ogrzewania. Palenie tym opałem powoduje bardzo niską emisję gazów NO i SO w porównaniu do innych źródeł energii cieplnej. Pellet nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ podczas jego spalania do atmosfery nie wydobywają się szkodliwe substancje. Jedynie, co powstaje w skutek spalenia pelletu jest popiół w granicy 0, 5% co potwierdza nasz protokół badań laboratoryjnych. Minimalna ilość dwutlenku węgla zostaje wykorzystana przez rośliny do produkcji tlenu.