Pellet Żywiec. Miasto bije rekordy zanieczyszczenia!

 

Dane z wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach poinformowały, że podczas zimy w Żywcu występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych Średnich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu. Najbardziej zanieczyszczone miasto w województwie to niestety Żywiec. Warto więc się zastanowić jak pellet, może wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

 

Obowiązujące normy stężenia pyłu w powietrzu nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny, w Żywcu normy są przekraczane nawet o blisko 400%. Gdybyśmy ogrzewali Żywiec pelletem nie byłoby tak tragicznych wyników!.

 

W jednym dniu w Żywcu przekroczona wartości dopuszczalnego średniego stężenia została przekroczona aż o 374 procent. Dla porównania w Bielsko Biała norma została przekroczona o 88 proc. w Rybnik 0 166 pro. w Gilowice 150 proc. a w Katowicach 74 proc.

 

Miasto Żywiec ma tak duże przekroczenia zanieczyszczenia powietrza, aż powinno się informował o tym mieszkańców. Pytając władze Miasta czy informują mieszkańców o tym fakcie, odpowiadają że przygotowują w ty zakresie specjalny apel skierowany do mieszkańców. Warto się zastanowić dlaczego nie promować pelletu w Żywcu, przecież posiadamy własne produkcje pelletu, które zamiast wywozić na wschód możemy wykorzystać u siebie.

 

Mieszkańcy często palą jeszcze w starych nie ekologicznych piecach co ma znaczny wpływ na stan aktualnego powietrza. Miasto Żywiec co roku organizuje program niskiej emisji w ramach którego mieszkańcy mogą uzyskać dotacje na zakup pieca na pellet. Pellet drzewny spalany w takim piecu ma mnóstwo korzyści zarówno dla użytkownika jak i pozostałych mieszkańców Żywca, o czym można dowiedzieć się w tym artykule.

 

Apel od burmistrza Żywca mówi o drastycznym pogorszeniu jakości powietrza z wiązki z czym apeluje aby w piecach nie palić pojemników plastikowych, opakowań, worków foliowych, artykułów gumowych ani żądnych innych odpadów. Mieszkańcy muszą zrozumieć, że dym ze spalanych śmieci jest szkodliwy czego nie można powiedzieć o pellet drzewnym!

Pellet drzewny nie zawiera substancji szkodliwych jest przyjazny dla zdrowia dlatego miasto Żywiec musi iść w tym, kierunku!

 

Jeżeli dbasz o środowisko możesz liczyć na dopłatę do pieca na pellet drzewny. Przykładowo w 2012 roku 50 osób złożyło wniosek na dofinansowanie.

Do kotłów na pellet dofinansowanie wynosi około 50%.

 

Misją Naszej firmy jest zachęcanie do korzystania z pelletu drzewnego co będzie mało cudowny wpływ na miasto Żywiec.