Nowa ustawa jest szansą “ pellet kraków ” takie hasło powinno widnieć na tej ustawie.

od lipca 2017 roku zacznie obowiązywać ustawa antysmogowa – To milowy krok w walce ze smogiem – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. początkowa ustawa zabraniała palić nawet pellet kraków wiele by na tym stracił jednak stało się inaczej małopolska będzie znacznie przyjazna dla mieszkańców i turystów.

Praktycznie cała małopolska oddycha zanieczyszczonym powietrzem, które jest powodem 4 tysięcy zgonów twierdzi Wojciech Kozak, wicemarszałek małopolski. – Ta uchwała to bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza – dodaje.

Andrzej Guła należący do Krakowskiego alarmu antysmogowego jest równie zadowolony mówi “To milowy krok w walce ze smogiem”. Guła twierdzi żeby rozwiązać kwestie zanieczyszczenia powietrza, trzeba zacząć od wymiany kotłów słabej jakości. A bez tej uchwały ciężko by było zrealizować taki cel.

Uchwała obejmuje całkowity zakaz palenia mułów i flotów węglowych w kotłach i kominkach na terenie uwaga całej małopolski oraz śląska. wynika że do pieców trafia około 800 tys ton mułów który jest odpadem węglowym.

ustawa zakazuje montowania w domach pieców w których można spalać praktycznie wszystko, piece takie są nazywanie “kopciuchem” Szacuje się że co roku w małopolsce jest montowanie około 12 tys takich pieców. miejmy nadzieję że ludzie przejrzą na oczy wi zaczną montować piece na pellet. kraków zyska na tym naprawde wiele, nie wspominając o wygodzie dla posiadacza takiego kotła.

pragnę zaznaczyć że walka o czyste powietrze dopiero się zaczyna. przez kolejnych sześć lat będziemy wymieniać dziesiątki pieców na pellet kraków będąc stolica małopolski musi być czysty i przyjazna dla mieszkańców i turystów.

Do końca roku 2022 wszyscy mieszkańcy mający kopciuchy będą musieli wymienić piece na ekologiczne np pellet kraków oraz cała małopolska będzie musiała wymienić około 450 tysięcy pieców. z tym, że kraków już ok 19 września 2019 roku ma całkowity zakaz palenia węglem.

Przerażające jest to że około 77 % mieszkańców nie zamierza wymieniać pieców na pellet. Oznacza to że bez pewnych regulacji nie będzie znacznych postępów z walką ze smogiem.

małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów w europie. w miastach Nowy Targ, Żywiec, Kraków, Sucha Beskidzka, stale są przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza nawet o kilkaset procent.