Dane z sekcji monitoringu Wojewódzkiego inspektoratu Środowiska w Krakowie pokazują, że powietrze w Małopolsce jest najbardziej zanieczyszczone. Kraków zajmuje niechlubne pierwsze miejsce a pobliskie rejony są szczególnie narażone bez wątpienia należą do nich Nowy Targ, Zakopane, Rabka – Zdrój czy Białka Tatrzańska.

pellet nowy targ

Nowy Targ leży w słabo przewietrzanej kotlinie, liczna ilość palenisk węglowych, w których również zostają spalane toksyczne odpady powinny zostać wymienione na np. kotły na pellet.

Alternatywne źródła energii w postaci pellet są dostępne dla mieszkańców Nowego Targu, jednak uważają, że takie paliwo jest drogie. Nic bardziej mylnego gdyż w naszej firmie można zakupić pellet z dowozem do Nwego Targu już za 750zł/t w okresie letnim.

Ilość pyłu spalinowo-dymowego smogu, którym odychamy w Nowym Targu wyprzedzają tylko dwa najbardziej zanieczyszczone rejony Krakowa – węzeł komunikacyjny przy alejach oraz Nowa Huta

Powiatowa Stacja każdego roku otrzymuje roczny wykres. Widać na nim pięciokrotne przekroczenie pyłu drobnocząsteczkowego są niemal codziennie przez listopad, grudzień, styczeń, marzec. Dopuszczalna norma tego pyły wynosi 50 miligramów na metr sześcienny, a w Nowym Targu notowano do 280 miligramów, gdy 200 to już stan alarmowy. Ogrzewanie pelletem pozwoliłoby zmieścić się w normie, gdyż średnia dzienna z sezonu grzewczego wynosi 62 miligramy.

Warto zwrócić uwagę na benzoalfapirenu, którego norma wynosi 1 nanogram na metr sześcienny. Ilość tego pierwiastka wyprzedził Zakopane tylko Nowy Sącz, gdzie odnotowano 60 jednostek. Są to przekroczenia karygodne.

Nowy Targ jest w czołówce najbardziej zagrożonych obszarów województwa Małopolskiego. Należy pamiętać, że w ramach dotacji można uzyskać zwrot większości kosztów inwestycji na zakup kotła na pellet. Do czego serdecznie zachęcamy gdyż dzięki nam będziemy odychać czystym powietrzem.