Obecnie zaczyna brakować pelletu w województwie małopolskim dlaczego?

 

Rynek pelletu w małopolska jest stosunkowo młody kiedy ja zaczynałem produkcję 6 lat temu nikt nie wiedział co to jest Pellet drzewny. Na pytanie czym się zajmuje odpowiadałem po czym druga strona odpowiadała “aha robi Pan palety”

W 2016 roku masa ludzi skorzystała z dofinansowania na terenie miasta Kraków, Nowy Targ , Sucha Beskidzka czy Spytkowice. Znajomy hydraulik mówiłm mi ż e wroku 2015 zamontował 6 pieców na pellet a w 2016 juz 25. Oznacza to że w roku 2017 zapotrzebowanie w małopolsce na pellet będzie jeszcze większe. Ludzie montują piece typowo na pellet bo taki jest regulamin dofinansowania. Wszyscy szukamy oszczędności i dlatego korzystamy z dofinansować.Jednak co roku powtarzam że opał kupuję się w lecie i to jest sposób na oszczędność.

Zastanawia mnie to że 80% klientów dzwoni dopiero wtedy, gdy mają w kotłowni ostanie 5 worków. Na informację że trzeba poczekać 2 tygodnie reagują z zdziwieniem. Myślę że ta zima wiele zmieni w myśleniu ludzi z województwa  Małopolska i chętniej zaopatrzą się w pellet w okresie letnim.

 

 

Dlaczego brakuje pelletu w zimie ?

 

Podstawowym problemem jest brak surowca do produkcji. Małopolska posiada mocny przemysł drzewny, który pozwala na produkcję pelletu, jednak tylko w lecie. W okresie zimowym zakłady stolarskie znajdujące się w Krakowie , Sucha Beskidzka , Nowy Targ czy Zawoja spalają biomasę, aby ogrzać własne pomieszczenia do produkcji. Przez co nie chcą sprzedawać trocin potrzebnych do produkcji pellet. Podejrzewam że w najbliższych latach lokalni producenci pelletu będą inwestować w suszarnie do biomasy. Pellet Spytkowice posiada taką suszarnie i podejrzewam że zimą 2017 roku będzie już użytkowana.

Kolejny problem to zobowiązania z dużymi firmami które sprzedają nasz produkt na zachód. Rynek pelletu na zachodzie jest dużo bardziej rozwinięty niż u nas. Producent pelletu wpisując umowę z włoskim odbiorca ma zapewnioną ciągłość sprzedaży na cały rok.

Zatem co pozostaję zrobić aby mieć spokojną głowę w okresie zimowym. Kupić Pellet najlepiej zaraz po zimie kiedy nikt go już nie potrzebuje ale za to w dużo niższej cenie. Bez problemu można zaoszczędzić 600 zł na wakacje. Bardzo często Pellet dowozimy gratis do miejscowości Kraków, Spytkowice, Sucha Beskidzka czy Zawoja.
Prowadzimy promocje na terenie tych miast aby zachęcić klientów do zakupu.

Jeżeli masz jakieś pytania zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam
Kamil